OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE V CHRONICARE PODROBNĚJI:
Individuální přístup k pacientům
Je klíčovou součástí naší péče. Ke každému pacientovi přistupujeme s pokorou k jeho životní situaci, respektem k jeho potřebám a s maximální starostlivostí. Nad rámec běžného ošetřování poskytujeme individuální metody a doplňkové terapie (i ve spolupráci s rodinami), které mohou pomoci ke zlepšení stavu pacienta. Jednou z takových metod jsou např. prvky či principy bazální a neurokognitivní stimulace nebo např. zohlednění dietních potřeb pacientů.
Princip bazální stimulace
- Bazální stimulace® je vědecký pedagogicko-ošetřovatelský koncept podporující vnímání, komunikaci a pohybové schopnosti člověka. Ošetřovatelská praxe je v konceptu strukturovaná tak, aby byly podporovány zachovalé schopnosti pacienta.
- Předpokladem je práce s individualitou pacienta a integrace jeho příbuzných do ošetřovatelského procesu.
- Během hospitalizace je velmi důležité zachovat co nejvíce podnětů, které budou pacienta stimulovat a přinášet mu pocity známé z domova a jeho soukromí (vůně, melodie, chutě, předměty, či fotografie).
Zdroj: PhDr. Karolína Maloň Friedlová, PhD.
Polohování
Jednou z velmi důležitých ošetřovatelských činností je vhodné polohování pacienta.
- Význam polohování spočívá v prevenci vzniku proleženin (dekubitů), kontraktur, otoků a žilních komplikací. Dále významně podporuje správnou funkci dýchacího systému.
- Všechna lůžka na našem pracovišti jsou polohovací s antidekubitálními matracemi. Pro každého pacienta máme k dispozici celou řadou speciálních polohovacích pomůcek.
Hojení ran
- V případě výskytu defektů standardně využíváme vysoce účinné metody vlhkého hojení. Výsledkem je výrazné zlepšení procesu hojení, snížení počtu nutných převazů a větší komfort pro pacienty.
- Významnou roli při hojení ran hraje kvalitní výživa pacienta.
- Moderní materiály používáme i v prevenci vzniku proleženin.
Nácvik soběstačnosti pacienta
- Ke zlepšujícímu se zdravotnímu stavu dále patří co největší podpora a nácvik samostatné aktivity a soběstačnosti pacienta. Konkrétně se jedná o pravidelný nácvik samostatné ranní hygieny, oblékání, příjmu potravy, vyměšování, aktivních změn polohy atd.
Fyzioterapie
- S fyzioterapií začínáme bezprostředně po přijetí pacienta na naše oddělení. Časná pohybová aktivita je základním předpokladem nejen k brzké normalizaci tělesných funkcí, ale i k prevenci řady komplikací.
- O pacienty se stará tým kvalifikovaných fyzioterapeutů, kteří aplikují adekvátní rehabilitační postupy v rámci komplexní léčby.
- Společným cílem lékařů, sester i fyzioterapeutů je pacienta bezpečně zbavit závislosti na umělé plicní ventilaci a do nejvyšší míry obnovit kvalitu života, na jakou byl zvyklý v době před onemocněním.
- V návaznosti na zdravotní stav volíme standardní fyzioterapeutické postupy, vycházející z poznatků vývojové kineziologie člověka, poskytujeme kvalitní respirační fyzioterapii a snažíme se o časnou vertikalizaci klientů.
- K rehabilitaci využíváme také přístrojovou techniku, např. Philips CoughAssist E70 nebo lůžkový trenažér končetin Motren a Motomed.
Doporučení pro rodiny
Pokud se chcete aktivně zapojit do rehabilitační péče o svého blízkého, je možné domluvit si konzultaci s ošetřujícím fyzioterapeutem. Rádi Vám poradíme, jak přistupovat k nemocnému v čase jeho léčby.
Doplňkové terapie – canisterapie a felinoterapie
- Canisterapie je léčebný kontakt psa a člověka. Felinoterapie je pak léčebný kontakt člověka s kočkou. Zvíře svou přítomností dokáže povzbudit a stimulovat k aktivitě.
- Canisterapie i felinoterapie přispívají k rozvoji hrubé a jemné motoriky, rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou. Obecně má zooterapie velký vliv na psychiku a pomáhá k duševní rovnováze.
- Pes i kočka se stávají kamarády, rozvíjí sociální vztahy, sociální chování a ovlivňuje oblast sociálně-emoční. Někteří naši klienti těžko navazují kontakt. Hmatem jsou schopni rozpoznat části těla, cítí příjemnou srst, teplo, drápky, čenich, cítí, že pes dýchá. Pomocí zvířete ovlivňujeme oblast kognitivní (poznávací), která zpracovává informace přijímané smysly.
- Momentálně na našem pracovišti v Ostravě dochází za pacienty v domluvený čas pejsek Bercano a mainská mývalí kočka Emma.
Zpět na služby